OKYD Geleneksel Aşure Günü

     Divriği ovacık Köyü Yardımlaşma Derneği geleneksel Aşure günü 08.11.2015 Pazar günü Esenler ilçesinde bulunan derneğimiz merkezinde gerçekleşti.

     Derneğimiz tarafından köylülerimiz adına hazırlanan ve yoğun ilgisi ile gerçekleşen Yas-ı Matem lokmamız köylülerimiz Gülşen Özdamar ve Asiye Gürsoy’un öncülüğünde Zübeyde Özcan, Nezehat Şimşek, Songül Öztürk, Gülhan Özcan, Aliye Kaya, Nazlı Karaköcek’in katkıları ile yapılarak, Beşiktaş Cem Evi Dedesi Okan Doğaner'in günün anlamına dönük yaptığı konuşmadan ve okunan lokma duasında sonra gençlerimiz tarafından servisi yapılarak misafirlerimize ve köylülerimize sunuldu.

     Program sunumunu Gizem Özcan’ın yaptığı günde OKYD Başkanı Birkan Özcan katılımcılara hoş geldiniz dedikten sonra yapmış olduğu konuşmada özetle ;

     ‘’Yüzlerce yıl önce yaşanan katliamın acısını gönümüzde hala yaşıyor olmak insan sevgisine ve vicdan duygusuna sahip toplumlara özgü bir durumdur.

      Kaldı ki bu katliam yüzlerce yıl önce yapılmış olmasına rağmen orada son bulmamıştır. Her devir kendi maviya oğlu yezitlerini ortaya çıkarmış olup; coğrafyamızda baskı, zulüm ve katliamlarına devam etmişlerdir. Ve günümüzde de hala devam etmektedir.

     Araştırmalara göre Türkiye nüfusunun en yoksul kesimini Alevi toplumu oluşturmaktadır. Ekonomik olarak yoksullaşan toplumumuz siyasal alanlardan, sosyal alanlardan ve kültürel alanlardan çekilmek zorunda kalmaktadır. Böylelikle örgütlü toplum olmamızın önü kesilmek istenmekte ve sinsi bir şekilde asimilasyona tabi tutulmaktayız.

    Bu nedenle her zamankinden daha fazla kurumlarımızın, cemiyetlerimizin ve derneklerimizin etrafında toplanarak güç birliği yapmamız önem kazanmaktadır.

    Tehlike her geçen gün daha vahşi ve karmaşık şekilde büyümektedir. Yılmadan mücadelemizi tarihsel süreç içerisinde olduğu gibi örgütlü yapılar içerisinde yer alarak devam ettirmek zorundayız.’’ dedi.

    Lokmamıza CHP 2. Bölge milletvekili Didem Engin'de misafirimiz olarak katılmış ve bir konuşma yapmıştır. Ayrıca çeşitli kurum ve dernek temsilcileri de misafirlerimiz olarak lokmamızda yer aldılar.

   Etkinlik ile ilgili fotoğraflara facebook sayfamızdan bakabilirsiniz.